فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد در زمینه اطلاع رسانی بازار بورس کشور به شماره 90/27556 میباشد

شروع یک تراژدی دیگر در بازار بورس

به صورت نکته وار و خلاصه به بررسی وضعیت نه چندان جالب بازار میپردازیم.

بازار روز گذشته با افت شاخص مجددی رو برو شد که امید بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار را نا امید کرد. خیلی از فعالان بازار ماندن بازار در کانال 65000  واحدی را دلیلی بر بهبود شرایط و احتمال رشد در آینده نزدیک در بازار میدانستند اما روز گذشته شاخص بالاخره این کانال را شکست و به حوالی 64900 رسید .

هر چند از نظر فنی رسیدن تا 64500 هم برای شاخص خیلی خطرناک نیست و تقریبا همان تاثیر 65000 را بر بازار دارد اما از نظر روانی بسیار سنگین میباشد و ممکن است تبعات بسیار بدی بر بازار داشته باشد.

خوشبختانه سخنان رهبر انقلاب هم بسیار خوب و با ارزش بود و از نظر اصولی نباید بر بازار تاثیر منی میگذاشت اما شاید برخی از بزرگان بازار به دنبال بهانه بودند تا ریزشی که قرار بود اتفاق بیافتد را بر گردن کسی بیندازند.

به جرات میتوان گفت ریزش شاخص از رنج 64500 و پایین تر آمدن از این رقم میتواند برای بازار بسیار خطرناک بوده و خط ریزش تا رنج 58000 واحد را برای بازار باز کند. و زمینه ساز یک استراتژی دیگر باشد.

همچنین باز هم علی رغم اینکه در ارتباط با پترو پالایشی ها شایعات و اخبار زیادی به گوش میرسد اما کماکان مسئولان اقتصادی دولت و روسای سازمان از اعلام نظر رسمی خود داری میکنند که همین امر میتواند از نظر روانی بر این گروه هنگام باز گشایی تاثیر بسیار نامطلوبی برجای گذارد. البته هر از چند گاهی خبرهای خوبی از این گروه به گوش میرسد که جای امیدواری را برای این گروه باز میگذارد.

همچنین اعلام رسمی تغییر فرمول شاخص هم بر بازار تاثیر خواهد گذاشت . امیدواریم که در ارتباط با تغییر شاخص به فرمول چندین سال قبل برگردیم که بهترین فرمول و استاندارد ترین فرمول برای محاسبه شاخص بود.

و اما برگردیم سر اصل مطلب : احتمال میرود که امروز بازار مورد حمایت قرار گرفته و رشدی را در بازار به جهت ورود مجدد شاخص به کانال 65000 واحد شاهد باشیم و نهایتا هفته را با وضعیت مثبت بازار و شاخص کانال قبل به اتمام رسانیم که از نظر روانی و تکنیکی برای بازار بسیار خوب میباشد اما خدای ناکرده اگر بازار قصد ریزش داشته باشد و این ریزش امروز و فردا ادامه پیدا کند میتوان گفت بازار وارد تراژدی سقوط شده است که تا رنج گفته شده در بازار با نوسانات مقطعی و بالا و پایین رفتن های پی در پی در یک بازار کاملا فرسایشی سقوط خواهد کرد. در صورت منفی بودن امروز و فردای بازار تنها امید برای برگشت روز شنبه میباشد که در صورتی که هر سه روز بازار منفی باشد تراژدی اتفاق خواهد افتاد. ان شا ا. . . که این اتفاق نخواهد افتاد.

دوستان توجه داشته باشید زمانی که شاخص در نزدیکی 90000 هزار واحد در چندین ماه پیش در حال سیر و صعود بود ایران بورس تنها مرجعی بود که شاخص 65000 را پیش بینی نمود و حالا امیدواریم که این پیش بینی برای بازار اتفاق نیافتد اما توجه و رصد بازار در راستای این مسئله برای سهامداران عزیز به جهت پیشگیری از ضرر بسیار مهم میباشد

 

1864 بازدید
رای دادن به این مورد
( 2 رای )
منتشر شده در بازار در دقیقه
کد خبر: 8557

گزارشات پر بازدید